Instalacija Oracle baze podataka na Windows OS-u nije preterano komplikovana operacija. Međutim, instalacija Oracle 11gR2 RAC baze na Windows Server 2012 malo se zakomplikovala. Problem je nastao zbog default-nog podešenja svih Windows operativnih sistema koji su stariji od verzije 6.0 (uključujući i tu verziju). Naime sve novije verzije Widnows-a za mrežnu komunikaciju primarno koriste IPv6 protokol. Problem sa IPv6 protokolom pri instalaciji Oracle RAC baze podataka je taj što se Oracle Clusterware prilikom instalacije i konfiguracije oslanja na podešenja u host fajlu u kojem su upisane IPv4 adrese i imena članova Cluster-a.
Problem se može uočiti prilikom izvršenja proste komande ping. Prilikom ping-a localhost-a odgovor se dobija preko lokalne IPv6 adrese ::1, takođe kada se lokalni host ping-a po imenu odgovor se isto dobija preko IPv6 adrese kartice koja je definisana kao primarna (Public IP adresa RAC-a). Ping drugog node-a dobija odgovar preko IPv4, kao što i treba:
Posledica ovog Windows-ovog podešenja je ta da prilikom instalacije Oracle Clusterware-a Oracle installer uzima sledeće poredu ime hosta iz host fajla (hostname-vip - virtualno ime kreirano zbog instalacije RAC-a) za stvarno ime primarnog node-a (noda sa kojeg je pokrenuta instalacija). Na kraju se instalacija Clusterware-a prekida sa greškama jer se installer pogubio koji je koji host.
Rešenje ovog problema je podešavanje Windows-a da primarno koristi IPv4 protokol za sve mrežne komunikacije preko primarne mrežne kartice. To se za verzije Windows-a koje su starije od verzije 6.3 može uraditi primjenom nekog od odgovarajućih fix-eva.
Navedeni fix-evi se ne mogu primijeniti na Windows Server 2012 ili na Windows 8 već se to mora uraditi manuelno (na svim serverima). Procedura je sledeća:
1) Control Panel –> Network and Sharing Center –> Promijeniti podešenja meržnog adaptera –> Dvoklik na mrežni adapter –> Properties –> deselektovati "Internet Product Version 6 (TCP/IPv6)" –> klik na OK
2) Pokrenuti CMD i izvršiti komandu:
reg add hklm\system\currentcontrolset\services\tcpip6\parameters /v DisabledComponents /t REG_DWORD /d 255 /f
3) Kroz CMD izvršiti komande:
netsh int ipv6 isatap set state disabled netsh int ipv6 6to4 set state disabled netsh interface teredo set state disable
4) Pokrenuti Group Policy Editor (gpedit.msc)
Poći do:
Computer Configuration -> Administrative Templates -> Network -> TCPIP Settings -> IPv6 Transition Technologies
podesiti sve Tunnel Adapters na disabled.
5) Resetovati servere.
Nakon primjene navedenih promjena instalacija Oracle Clusterware-a je izvršena bez problema.